Kedvenc családi receptjeink:

Chilis-mézes csirke

A chiliben úgynevezett kapszaicin található, amely fokozza a vér áramlását, illetve az idegvégződéseket sokkal érzékenyebbé teszi. A mézben található cukor az endorfinok, vagyis a boldogsághormonok termelődését növeli. Próbáld ki igazán egyszerű és gyors receptünket, amelyben a két hozzávaló együttesen garantálja, hogy pároddal egy igazán vérpezsdítő éjszakát tölthessetek együtt!

Hozzávalók

60 dkg csirkemellfilé, 3 evőkanál méz, 2 dl sangria, 1 kávéskanál chiliszósz, olívaolaj, bazsalikom, oregánó, só, bors

A csirkét vágd fel kisebb csíkokra, majd ízlésed szerint sózd, borsozd. A mézet, az olívaolajat és a chiliszószt keverd össze, és locsold meg vele a húscsíkokat. Tetszésed szerint szórj rá bazsalikomot és oregánót is. Kevés olajat önts egy serpenyőbe, és pirítsd meg a csirkét néhány perc alatt. Locsold rá a sangriát, és amikor a hús már jó, add hozzá a chilis-mézes pácot. Hagyd, hogy besűrűsödjön, és tetszés szerinti körettel tálalhatod is.

Mézeskalács

Az ünnepi készülődéshez hozzátartozik a mézeskalácssütés. A kellemes illatot árasztó mézesek finom csemegék, egyben mutatós díszek. Díszítheted őket fehér vagy színes mázzal, magvakkal, cukorgyöngyökkel – de önmagukban is jól mutatnak egy szép tálon vagy szalvétán.

Hozzávalók

1 kg finomliszt, 30 dkg porcukor, 1 csipet só, 30-40 dkg virágméz, 3 tojás, 3 evőkanál margarin, 1 teáskanál szódabikarbóna, 3 dkg fahéj, 1 dkg őrölt szegfűszeg, 1 csomag mézeskalács-fűszerkeverék – körülbelül 2 dkg

A lisztet, a porcukrot, a fűszereket és a szódabikarbónát is szitáld át – akár egy sűrű tésztaszűrőn, ha nincs szitád -, majd keverd össze fakanállal. Üsd bele az egész tojásokat. A tésztát lágyíthatod úgy, hogy csak egy egész tojást és 2-3 tojássárgáját ütsz bele, a tojásfehérjéket pedig üvegpohárban letakarva hűtőszekrénybe teszed, jó lesz a cukormázhoz. Tedd a szobahőmérsékletű margarint is a tésztába, és dolgozd össze – ekkor még nem áll össze a tészta -, majd öntsd hozzá az üvegben forró vízbe állított, meglangyosított mézet. Ha a tálhoz ragadna a tészta, kevés liszt hozzáadásával addig gyúrd, amíg elválik az edény falától. Viszonylag lágy tésztát gyúrj – margarin, esetleg kevés langyos víz hozzáadásával megpuhíthatod -, mert az érlelési idő alatt megkeményedik. Takard le vastag konyharuhával, és legalább 3-5 órán keresztül – legjobb, ha egy egész éjszakán át – hagyd állni. Ne ijedj meg, ha pihenés után repedezett a tészta, addig gyúrd újra, amíg ismét képlékennyé lesz.

Nyújtás, szaggatás, sütés

A tésztát szedd több részre, és egyszerre mindig csak egy cipót nyújts ki. Gyúródeszkán vagy gondosan letisztított, vékonyan belisztezett asztallapon sodrófával nyújtsd ki a tésztát körülbelül 3-4 milliméter vastagra, de nagyobb figurák sütésénél vastagabbra. Apró, türelmes mozdulatokkal dolgozz. Miután kinyújtottad a tésztát, lisztbe mártott kiszúró-formákkal szaggasd ki a mézeskalácsot. Hagyj elegendő helyet a sütemények között, hisz sütés közben megduzzadnak, megnövekednek. Használhatsz sütőpapírt vagy zsiradékkal vékonyan kikent, esetleg csak lisztezett tepsit, de arra minden esetben ügyelj, hogy ne égjenek meg a mézeskalácsok. Forró sütőbe tedd, de közepes lángon süsd, és amikor már érzed a fűszerek illatát, akkor nézd meg! Ha egyenletesen aranybarna, vedd ki. Fontos! Egy-két percig hagyd hűlni a figurákat, mert forrón még nagyon puhák, majd sütőlapáttal emeld ki őket egy tálcára.

Tippek a díszítéshez

Fényesítés: a mézeskalácsok felületére kenőtollal tojásfehérjét kenhetsz, így szép fényes lesz a felületük, illetve a ráhelyezett magvak könnyen ráragadnak.

Magvak: az apróbb magvakat – mák, szezámmag – hintsd a tojásfehérjével megkent nyers tészta felületére, és így süsd meg. A nagyobb magvakat – napraforgómag, tökmag, dió, mandula – nyomd egyszerűen a nyers tésztába, miközben sül, szépen beágyazódik a tésztába, és benne marad.

Cukoríróka: 1 tojásfehérjéhez keverj 3-4 dkg porcukrot, és pár csepp citromlevet. Amikor már lassan folyik le a keverék a fakanálról, akkor jól formázható író-mázat kapsz, ha ezt folyékonyabbá teszed, akkor szétterülő, márványos, kevésbé kontúrozható díszítést kapsz. Az elkészített mázat evőkanállal tedd egy kicsi, műanyag zacskóba, egyik sarka felé igazítva a masszát csavard meg, majd szorítsd össze a zacskó nyílását, hogy ne nyomódjon vissza a massza. Ezután a teletöltött sarok végén vágj kis nyílást, majd díszítsd fel a megsült mézeskalácsokat. Ha kész, hagyd megszáradni a díszítést. Fontos, hogy csak teljesen kihűlt tésztát díszíts!

Méz-sör vagy méh-ser

Hozzávalók

1-2 kg méz, 10 liter víz, 30 g komló, 80-100 g száraz kovász

A mézet a vízzel főzzük kb. 3 órán át. Amikor már forr a víz, beletesszük a komlót, és azzal főzzük tovább. Arra nincs általános recept, hogy meddig. A komló mennyisége és a főzési ideje befolyásolja a végeredményt. Több komló tovább főzve keserűbb, ún. pils típusú sört eredményez, kevesebb komló rövidebb ideig főzve édesebb, ún. lager típusú sört eredményez. Főzés közben természetesen lehet kóstolni, így lehet ellenőrizni a kesernyés íz mértékét. Tapasztalatom szerint az érés után egy kicsivel enyhül a keserű íz, így ezt is érdemes belekalkulálni. Tehát ízlés szerint főzzük a komlót a folyadékban. A főzés során a keletkező habot folyamatosan távolítsuk el. Ezután hagyjuk kihűlni, majd tegyük bele a száraz kovászt 1 hétre. Ez elindítja az erjedést. Ezalatt naponta többször is jól „szellőztessük” meg a folyadékot. Egy kisebb edénnyel saját magába öntögessük vissza. Ezután leszűrve tegyük légmentesen zárható edénybe 42 napra. Ha mindent jól csináltunk, ez idő alatt „láthatóvá” is válik az erjedési folyamat, ugyanis megindul a szénsavképződés. Ezért kell a légmentesen zárható edény, hogy a szénsav el ne szökhessen. Mindezt szobahőmérsékleten végezzük. Az erjedési idő leteltével a sörünk megtisztul, és az edény aljára „leül” az élesztő massza. Ezután már csak a végleges palackozás marad. A sört át kell fejteni tiszta üvegekbe, és jól lezárni. Hűtőben vagy pincében (10-15 fokon) ez a sör akár másfél évig is eláll, mert a komló nemcsak ízt ad neki, hanem tartósítja is. A víz és méz aránya befolyásolja a sör erősségét (alkohol tartalmát), illetve a méz minősége is hatással van a sör ízére. Száraz kovász készítése: kevés lisztet és vizet összegyúrunk, és miközben elindul benne az erjedés (megkel), hagyjuk kiszáradni. Vászonzsákban szobahőmérsékleten tárolhatjuk.

Mézes hal

A hal sok család asztalán kötelező karácsonykor. Ha nem vagy oda a halászléért, és nincs kedved órákat sorban állni a halasnál a karácsonyi hajrában, olyat fogást is választhatsz, ami akár mirelitből is elkészíthető. A mézes pác remek lehet a halhoz, ráadásul ez a fogás tényleg nagyon gyorsan elkészíthető, nem igényel nagy előkészületeket.

Hozzávalók

1,5 kg halfilé, 1 citrom, 2 evőkanál méz, olívaolaj, só, bors

A halon kívül minden hozzávalót keverj össze a pácléhez. Ha mirelit halat vettél, akkor hagyd szobahőmérsékleten felolvadni. A halszeleteket tedd egy tálba, forgasd meg óvatosan a pácban, és hagyd állni két órát. A hal könnyű húsának bőven elég ennyi idő. Tepsiben és serpenyőben is kisütheted a halat, tepsiben elég neki negyed óra, serpenyőben pedig öt-öt perc mindkét oldalának. Citromkarikával tálald. Jó mellé a sima rizs, de különlegességként adhatsz hozzá bulgurt is.

Puha, omlós mézespuszedli

Mielőtt a mézeskalács divatba jött, a háziasszonyok mézespuszedlit sütöttek. A fehér mázzal bevont barna sütemények legalább annyira közkedveltek, mint a kalácsformák, és legalább annyira finomak is.

Hozzávalók

50 db ostya, 25 dkg barna cukor, 20 dkg méz, 20 dkg darált mogyoró, 12,5 dkg liszt, 7,5 dkg kockákra vágott cukrozott narancshéj, 7,5 dkg kockákra vágott cukrozott citromhéj, 7,5 dkg aprított mandula, 4 tojás, 1 teáskanál fahéj fél csomag sütőpor, késhegynyi őrölt szegfűszeg, késhegynyi kardamom, késhegynyi szerecsendió, késhegynyi fahéj

Hozzávalók a díszítéshez

20 dkg porcukor, 3 evőkanál citromlé

A tojásokat a barna cukorral keverd krémesre. Add hozzá a lisztet, a mandulát, a mogyorót, a narancs- és citromhéjat, a fahéjat, a sütőport, valamint a többi fűszert, és alaposan keverd össze. Végül keverd hozzá a mézet is. Két evőkanál segítségével tegyél halmocskákat az ostyákra, nedves ujjal formázd meg, majd tedd őket egy sütőpapírral borított tepsire. A puszedliket hagyd 12 órán keresztül száradni, majd 160 fokra előmelegített sütőben 18-20 percig süsd. A porcukrot és a citromlevet keverd össze alaposan, és amikor kihűltek a puszedlik, akkor kend meg őket a masszával. Várd meg, amíg megdermed rajtuk a máz.

Sörben és mézben sült csirkemell

A sörben sült ételek nagyon finomak, ahogyan mézben sültek is, együtt pedig szenzációsak. Saláta mellé az igazi, de gyakorlatilag bármilyen köret remekül kiegészíti, akár egy kishagymalekvárral is feldobhatod.

Hozzávalók

60 dkg csirkemellfilé, 1 kis fej vöröshagyma, 2,5 dl világos sör, 0,3 dl szójaszósz, 1 evőkanálnyi egész magos dijoni mustár, 2 evőkanálnyi méz, 1 csokor friss petrezselyem, só, bors, olívaolaj

A mézet a vízzel főzzük kb. 3 órán át. Amikor már forr a víz, beletesszük a komlót, és azzal főzzük tovább. Arra nincs általános recept, hogy meddig. A komló mennyisége és a főzési ideje befolyásolja a végeredményt. Több komló tovább főzve keserűbb, ún. pils típusú sört eredményez, kevesebb komló rövidebb ideig főzve édesebb, ún. lager típusú sört eredményez. Főzés közben természetesen lehet kóstolni, így lehet ellenőrizni a kesernyés íz mértékét. Tapasztalatom szerint az érés után egy kicsivel enyhül a keserű íz, így ezt is érdemes belekalkulálni. Tehát ízlés szerint főzzük a komlót a folyadékban. A főzés során a keletkező habot folyamatosan távolítsuk el. Ezután hagyjuk kihűlni, majd tegyük bele a száraz kovászt 1 hétre. Ez elindítja az erjedést. Ezalatt naponta többször is jól „szellőztessük” meg a folyadékot. Egy kisebb edénnyel saját magába öntögessük vissza. Ezután leszűrve tegyük légmentesen zárható edénybe 42 napra. Ha mindent jól csináltunk, ez idő alatt „láthatóvá” is válik az erjedési folyamat, ugyanis megindul a szénsavképződés. Ezért kell a légmentesen zárható edény, hogy a szénsav el ne szökhessen. Mindezt szobahőmérsékleten végezzük. Az erjedési idő leteltével a sörünk megtisztul, és az edény aljára „leül” az élesztő massza. Ezután már csak a végleges palackozás marad. A sört át kell fejteni tiszta üvegekbe, és jól lezárni. Hűtőben vagy pincében (10-15 fokon) ez a sör akár másfél évig is eláll, mert a komló nemcsak ízt ad neki, hanem tartósítja is. A víz és méz aránya befolyásolja a sör erősségét (alkohol tartalmát), illetve a méz minősége is hatással van a sör ízére. Száraz kovász készítése: kevés lisztet és vizet összegyúrunk, és miközben elindul benne az erjedés (megkel), hagyjuk kiszáradni. Vászonzsákban szobahőmérsékleten tárolhatjuk.

Mézes lekvár

A citromfű gyógyhatásai. Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas. A benne található polifenolok antivirális tulajdonságúak, ajakherpesz gyógyulását segítik és felére csökkentik a vírus kialakulásának gyakoriságát.

Hozzávalók

10 kg kajszi barack, 1,3 kg akácméz, 1 nagy csokor citromfű

A kajszit megmossuk, egy nagy tálban leforrázuk, ha kihűlt, és már könnyen lehúzható a héja, megpucoljuk. Miután héját és a magját eltávolítottuk, minél kevesebb lével tegyük egy nagy fazékba. Vágjuk apróra a frissen szedett, szép csokor citromfűvet, s adjuk a kajszihoz. Kis lángon főzzük puhára a lekvárt, rostjaira kell szétesnie. Adjuk hozzá az AKÁCMÉZET, forraljuk át vele, majd töltsük előmelegített üvegekbe, és hagyjuk kihülni.